طراحی داخلی دیزاین مراکز پزشکی + نرم افزار جامع مدیریت مراکز پزشکی دکتر کلینیک

3 مفهوم که باید برای طراحی داخلی مراکز پزشکی به خاطر بسپارید

احتمالا شما در مورد عناصر معماری که کار می‌کنند و آنهایی که کار نمی کنند شنیده‌اید. تاثیر رنگ بر خلق‌و‌خو و سبک‌های برنامه باز از نمونه‌هایی از روندهای معمول طراحی دیزاین کلینیک پزشکی است. با این حال، عوامل بیشتری وجود دارد که باید قبل از شروع پروژه طراحی داخلی خود در نظر بگیرید. مانند 3 مفهوم زیر که باید برای طراحی دیزاین داخلی مراکز پزشکی به خاطر بسپارید :

  1. فضاهای سازگار
  2. طرح های بیوفیلک
  3. فناوری یکپارچه

تاثیر زیبایی داخلی بر بیماران

همانطور که در دیگر مقاله‌ها گفته‌ایم، برخی از سبک‌های طراحی تاثیر زیادی در نحوه مراجعه بیماران به مطب پزشکی دارند. یکی از عملکردهای اصلی طراحی دیزاین داخلی کلینیک شما ایچاد احساس امنیت و آرامش در بیماران است.

در ضمن منظور از مفهوم مشتریان خوشحال، مشتریان تکراری هستند، بنابراین توجه به تاثیر انتخاب ساده دکوراسیون روی تجربه بیماران بسیار مهم است.

تاثیر رنگ در طراحی داخلی مراکز پزشکی + نرم افزار مدیریت مراکزش پزشکی دکتر کلینیک
رنگهای مختلف تأثیرات متفاوتی بر روحیه بیمار دارند.

رنگ را به عنوان مثال در نظر بگیرید. صنعت بهداشت و درمان به طور سنتی از پالت های سفید استریل استفاده می‌کند و با ان گره خورده است. استفاده از پالت های سفید در بیشتر شرایط انتخاب مناسبی نیست، اما این انتخاب به ویژه در مکانهای انتظار یا مکانهای ملاقات مانند پذیرش یا کافه های محل یا مکانهایی که می‌خواهید بیماران در آنجا احساس آرامش کنند، صدق می‌کند.

حتی از رنگ های مختلف به ویژه دیوارهای لهجه در پس زمینه خنثی، برای تمایز بخش های کلینیک از یکدیگر استفاده کرد.

عامل دیگری در طراحی داخلی مراکز پزشکی که معمولا بر خلق و خوی بیمار تاثیر می‌گذارد، داشتن فضا (یا کمبود آن) است. روند های معماری مدرت مناطقی را جوری طرح ریزی میکنند که هوا و نور بیشتری در آن مناطق جریان داشته باشد. قرار گرفتن بیشتر در معرض نور آفتاب و بهم ریختگی کمتر اثر آرامبخشی بر بیماری که شما در آن اتاق ویزتش می‌کنید دارد. این سبک فضای داخلی تاثیر چندانی بر روی عملکرد خود شما ندارد و تداخلی در امور شما ایجاد نمی‌کند.

برای پیشرف و موفقیت در ایجاد یک محیط کار کاملا متناسب با برند و بیماران در اینجا 3 مفهوم اصلی وجود دارد که باید برای طراحی عالی کلینیک های پزشکی به خاطر بسپارید.

1) بر فضاهای سازگار تمرکز کنید

مبلمان و واسیل تزئینی روندی نوظهور در دنیای طراحی پزشکی است. این امر خصوصا در مورد مکانهای انتظار یا پذیرش بیمار هم صدق می‌کند. جاییکه چیدمان مبلمان متناسب با نیازهای فردی به بیماران این کمک را می‌کند که احساس راحتی در کلینیک شما بکنند و حس یک خانه را به آنها القا شود. داشتن پارتیشن های متحرک هم حس خصوصی بودن بیشتری به بیماران القا می‌کند.

بیشتر بخوانید: خدمات شگفت انگیز طراحی سایت دکتر کلینیک

برای مثال: اگر خانواده ای منتظر یکدیگر باشند میتوانند صندلی ها برای دور هم بودن کنار هم بچینند. در همین حال کسانی که به تنهایی منتظرند میتوانند حریم خصوصی خود را داشته باشند.

این سازگاری شامل فضاهای درمانی نیز میشود. اگر متخصصان مراقبت های بهداشتی و سایر کارکنان بتوانند اتاق های مشاوره را در صورت لزوم گسترش یا تقسیم کنند، کلینیک میتواند با انعطاف پذیری بیشتری نیازهای حجم بیشتر و انواع مختلف بیماران ورودی و خروجی را برآورده کند. به عنوان مثال: فضاهای پوسته ای می تواند گزینه ای عالی برای دوره های پرمصرف بیمار باش.

((فضاهای پوسته به اتاقهایی گفته میشود که به ندرت مورد استفاده قرار میگیرند، مانند مکان های کنفرانس))

با قرار دادن سازگاری مناسب در خط مقدم و اولویت برنامه طراحی خود، میتوانید این فضاها را در صورت لزوم به اتاق مشاوره موقت، محل انتظار خصوصی یا فضای اداری کارمندان اضافی تبدیل کنید.

سازگاری بر روی فضاها در طراحی دیزانی داخلی مراکزش پزشکی+ بهترین نرم افزار مدیریت مراکز پزشکی را از دکتر کلینیک بخواهید

2) از طرح های بیوفیلیک استفاده کنید

طراحی بیوفیلیک را در یک جمله معنی “آوردن بیرون به داخل خانه” تعریف میشود. ادغام عناصر دنیای طبیعی در طراحی داخلی مراکز پزشکی شما باعث آرامش بیماران و احساس فضای بازتر می‌شود. اولین قدمی که میتوان در این زمینه برداشت این است که با استفاده از پنجره های کف تا سقف، دیوارهای پرده شیشه ای و نورگیرها اجازه ورود نور طبیعی بیشتر را به داخل کلینیک بدهیم. افزایش قرار گرفتن در معرض نور میتواند به کاهش سطح باکتری های موجود در غبار و سلول های مرده پوست انسان کمک کند.

عناصر دیگری مانند آب و پوشش گیاهی باعث ایجاد آرامش طبیعی میشود که باعث بهبود روحیه بیماران خواهد شد. علاوه بر همه این ها گیاهان بیشتر در طراحی داخلی شما سطح اکسیژن را افزایش می دهد. یک آرامش طبیعی

اما مواردی هم وجود دارد که امکان استفاده از گزینه هایی که در بالا ذکر شد وجود ندارد. در این صورت از رنگ‌های خاکی یا تغییر نور سفید که نوری سرد است به نور زرد که گرمتر است استفاده میشود. حتی گیاهان مصنوعی نیز میتواند احساس محیط طبیعی را القا کند و شما را به سمت فضایی دوستانه تر با بیماران و اعضای پرسنل سوق دهد.

طرح های بیوفیلیک در طراحی داخلی مراکز پزشکی + کاملترین نرم افزار مدیریت مطب در دکتر کلینیک قرار دارد
فضاهای سبز به کاهش اضطراب بیمار کمک می کند.

نرم افزار مدیریت مراکز پزشکی دکتر کلینیک را بیشتر بشناسید

3) تلفیق فناوری در برنامه های معماری

با پیشرفت فناوری، فضا و تجهیزات کلینیک و مراکز بهداشتی نیز باید پیشرفت کند. کیوسک‌های ورود به سیستم دیجیتال و ایستگاه‌های بررسی بیمار همه ایده‌ای هستند که می‌توانند در طراحی مجدد داخلی مراکز پزشکی مورد توجه قرار گیرند.

کیوسک های دیجیتال روند ورود بیمار را ساده تر میکند و دسترسی فوری به اطلاعات را بهبود می بخشند. ادغام این سیستم‌ها در اتاق پذیرش، نیاز به یک میز بزرگ که فضا را اشغال می‌کند از بین می‌برد. سپس ان فضا را میتوانید با لوازم تزئینی یا حتی صندلی انتظار پر کنید. علاوه بر این ، یک کیوسک دیجیتال میتواند به بیماران امکان دسترسی به اطلاعات پزشکی شخصی را بدون نیاز به کمک گرفتن از اعضای پرسنل بدهد.

همچنین فرم‌های نظرسنجی را هم می‌توانید به این کیوسک‌ها وارد کنید یا برای آن‌ها هم سیستمی جداگانه قرار دهید. به هرحال این ماشین‌های ساده می‌توانند به شما کمک کنند تا بازخود بیمار را راحت‌تر جمع‌آوری کنید. این اطلاعات در فرایند خروجی بیمار به شما کمک میکند اطلاعت زیادی جمع آوری کنید و همچنین مشتریان را تشویق میکند مواردی را که باعث احساس ناراحتی در آنها میشود را با شما در میان بگذارند.

برای دیدن منبع این مقاله کلیک کنید


نرم افزار مدریت مراکز پزشکی دکتر کلینیکنکته مهم: یکی از پر اهمیت ترین نکات در پیشرفت خدمات پزشکی یک جامعه، همگام سازی آن با جامعه مدرن امروزی است. این جامعه میگوید:

((دیگر کاغذ بازی در زندگی انسان جایی ندارد و باید خود را با فناوری های الکترونیکی وفق دهد.))

اگر شما یک پزشک هستید، حتما مطب خود را با نرم افزارهای مدیریت مراکز پزشکی دکتر کلینیک مجهز کرده و یک بار برای همیشه از شر کاغذهای دردسرساز و مدیریت وقتگیر کلینیک و مطب خلاص کنید و پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کنید.


5 نکته برای بزرگتر نشان دادن کلینک شما

10 کشور برتر خدمات پزشکی

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *